Trekking to satysfakcjonująca i pełna wyzwań aktywność, która angażuje umysł i ciało jak niewiele innych rzeczy. Należy jednak pamiętać, że jest to aktywność, która najlepiej sprawdza się w przypadku doświadczonych wędrowców. Początkujący mogą wybrać łatwiejsze, krótsze szlaki, dopóki nie nabiorą pewności co do swoich umiejętności. Jednocześnie, jeśli chodzi o trekking, nie ma czegoś takiego, jak zbytnie przygotowanie. Bez względu na to, czy przygotowujesz się do krótkiej wędrówki, czy planujesz długą wyprawę, znajomość wskazówek i sztuczek pomoże Ci przeżyć ją w przyjemniejszy sposób.
Zwracaj uwagę na oznaki zmęczenia i kontuzji
Jeśli wędrujesz po szczególnie wymagającym szlaku, możesz zwrócić uwagę na oznaki zmęczenia i kontuzji u innych. Gdy rozpoczniesz wędrówkę, obserwuj innych, zwłaszcza tych mniej doświadczonych. Jeśli zauważysz u innych oznaki zmęczenia, zachęć ich do zwolnienia tempa lub zrobienia sobie przerwy. A jeśli podczas wędrówki poczujesz ból lub dyskomfort, zatrzymaj się i oceń sytuację. Jeśli idziesz przez dłuższy czas, masz wysokie tętno i częstość oddechów lub obficie się pocisz, być może przesadzasz i potrzebujesz przerwy. Jeżeli odczuwasz ból lub dyskomfort albo zauważysz opuchliznę kończyn lub stawów, zatrzymaj się i oceń sytuację. W przypadku skręcenia lub nadwyrężenia kostki lub kolana najlepiej jest przerwać spacer i zasięgnąć porady lekarza.
Nie pozwól, by inni wpływali na Twoje umiejętności wędrowania
Ważne jest, abyś pamiętał, że to ty poruszasz się po szlaku i wędrujesz. Inni wędrowcy mogą próbować wpływać na Twoje decyzje co do wyboru ścieżki lub sposobu postępowania, ale Ty musisz pozostać wierny sobie. Podążaj za swoim instynktem i nie daj się zmusić do niczego, co wydaje Ci się niebezpieczne lub niekomfortowe. Jeśli ktoś z grupy zasugeruje Ci podjęcie innej decyzji niż planowałeś, nie czuj się pod presją, by zmienić swoje plany. Jeśli nie czujesz się komfortowo z decyzją, którą podejmujesz, nie bój się zabrać głosu i wyjaśnić, dlaczego Twoja decyzja jest lepsza. Jeśli ktoś będzie się sprzeciwiał, daj mu do zrozumienia, że doceniasz jego wkład, ale chcesz pozostać wierny swoim własnym decyzjom. Ostatecznie to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo, więc nie pozwól, aby inni wpływali na Twoje decyzje, jeśli nie jesteś ich w 100% pewien.
Zachowaj ostrożność podczas wchodzenia i schodzenia ze stoków
Podczas wchodzenia i schodzenia ze stoków zawsze uważaj na podłoże przed sobą, aby uniknąć potknięcia się lub skręcenia kostki. Zwracaj uwagę na to, gdzie stawiasz stopy, i unikaj nadeptywania na kamienie, korzenie lub inne przedmioty, o które nie chcesz się potknąć. Ręce powinny być wolne, aby można było nimi utrzymać równowagę. Jeśli wędrujesz z grupą, upewnij się, że każda osoba trzyma rękę na ramieniu osoby stojącej przed nią, tak aby nikt się nie rozdzielił. Wędrówka w grupie to nie tylko świetny sposób na nawiązywanie kontaktów towarzyskich i zawieranie nowych znajomości, ale także bezpieczniejszy, ponieważ każda osoba może mieć oko na pozostałych.
- Admin