Czy wypełnianie deklaracji podatkowej przez Internet jest bezpieczne?

Od 15 lutego do 2 maja wszyscy podatnicy, którzy pracowali na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2021, mają obowiązek wypełnienia i dostarczenia deklaracji podatkowej. Niestety, jak to każdy temat powiązany z finansami, temat ten pozostaje stygmą społeczną i pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Wiadomym jest fakt, iż nie dostarczenie wypełnionego PITu w wyznaczonym terminie może wiązać się z ogromnymi dla zwykłego obywatela karami. Jak uniknąć nieprzyjemności i podejść do tematu uzupełniania PITu tak aby nie przysparzał on stresu i problemów? Czy Twój e-PIT online jest bezpieczny? W tym tekście postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości związane z deklaracją podatkową.

Rozliczanie się przez Twój e-PIT online a bezpieczeństwo

Ministerstwo Finansów gwarantuje podatnikom bezpieczeństwo w rozliczaniu PITu drogą elektroniczną. MF zapewnia, że systemy informatyczne, które odpowiedzialne są za realizację usługi e-PIT uniemożliwiają dostęp do naszych danych osobom nieupoważnionym. Dodatkowo, rozwiązania informatyczne resortu gwarantują cyberbezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Wszystko odbywa się za pośrednictwem strony gov.pl, która jest skutecznie chroniona ze względu na zawartość danych obywateli. Aby zalogować się w celu uzupełnienia deklaracji podatkowej, wystarczy wejść w zakładkę e-Urzędu Skarbowego na stronie gov.pl. Do logowania potrzebny będzie Twój numer PESEL lub NIP. Możesz również skorzystać z profilu zaufanego, co może okazać się łatwiejszą i szybszą opcją. 

Czy mogę wprowadzić zmiany w rozliczeniu w usłudze Twój e-PIT?

Po zalogowaniu do aplikacji e-Urzędu Skarbowego przekonasz się, że Twoja deklaracja jest już uzupełniona. Dzieje się to automatycznie dzięki zebranym o Tobie informacjom. Mimo to, nadal możesz wprowadzić zmiany. Najczęściej dotyczy to ulg i odliczeń. Administracja nie jest w stanie zebrać absolutnie wszystkich danych o Tobie więc w przypadku dodatkowych ulg, będziesz musiał zadbać o to samodzielnie. Masz również możliwość całkowitego odrzucenia wypełnionej deklaracji podatkowej. W takim wypadku będziesz zobowiązany wypełnić swój PIT w tradycyjny sposób i dostarczyć go do swojego Urzędu Skarbowego. 

Czy mogę skorzystać z usługi e-PIT jeśli prowadzę działalność gospodarczą?

Jeśli chodzi o usługę Twój e-PIT, umożliwia ona złożenie PIT-28 oraz PIT-36 wszystkim osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to nic innego a to, że PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji o działalności gospodarczej. Rozliczenie roczne PIT- 28 i PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowane i wysłane z dniem 30 kwietnia, tak jak to ma miejsce w przypadku PIT- 37 oraz PIT-38. 

Co różni usługę Twój e-PIT i system e-deklaracji?

Twój e-PIT jest dość nową usługą, która polega na automatycznym przygotowaniu deklaracji PIT-37, PIT-28, PIT-36 oraz PIT-38. Zaś system e-deklaracji daje możliwość samodzielnego uzupełnienia a następnie wysłania przez Internet wypełnionych formularzy PIT. Dzięki usłudze Twój e-PIT wystarczy, że sprawdzisz i zatwierdzisz automatycznie wygenerowaną deklarację podatkową.